Az országban az elsők között indította el  a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Óbudai Technikum és Szakképző Iskola az óvodai nevelő okleveles technikus képzését, amelyet az Apor Vilmos Katolikus Főiskolával együttműködve közös képzési program alapján valósít meg.

Mi az óvodai nevelő szakma?

Az óvodai nevelő óvodában, gyermekotthonban, lakásotthonban foglalkoztatott személy, aki felsőfokú végzettségű szakember irányítására támaszkodva végzi szakirányú munkáját. Közreműködik a gyermek tevékenységeinek, a csoportfoglalkozásoknak, továbbá intézményen kívüli programoknak az előkészítésében, szervezésében és lebonyolításában. A pedagógus, illetve egyéb szakember útmutatásai alapján ellátja az egyes nevelési, a gyermek fejlődését segítő feladatokat. Munkája során differenciált bánásmódot alkalmaz. Különös figyelmet fordít a hátrányos szociokulturális környezetből érkező gyermekre és családjukra, valamint figyel a különleges gondozáshoz való jog érvényesülésére. Ismeri a gyermek személyiségfejlődésének szakaszait, legfontosabb sajátosságait. Gyermekszeretet, jó együttműködési és kommunikációs készség, empátia és tolerancia jellemzi.

A képzés felépítése és előnyei

Az 5 éves nappali, iskolarendszerű technikumi képzés során a diákok érettségit és szakképesítést szereznek.

Felnőttek szakmai oktatásaként érettségi bizonyítvány birtokában két év alatt szerezhető meg a képzettség. A képzési idő max. 1,5 évre rövidíthető beszámítással, amennyiben a hallgatónak van pedagógiai képzettsége vagy oktatás ágazatban megszerzett szakmai végzettsége illetve releváns szakmai gyakorlata.

Az okleveles technikusképzés keretében a nappali és a felnőttképzésben tanulók már középfokú tanulmányaik alatt elsajátíthatnak olyan ismereteket, amelyek beszámíthatók a felsőfokú tanulmányokba. Ezáltal a technikum valóban betöltheti a „felsőoktatás előszobájának” szerepét, megkönnyítve a továbbtanulást az óvodapedagógus végzettség megszerzése felé. 1996-ban megszűnt a középfokú óvodapedagógus képzés, amelyet a jogszabályi környezet 2023. szeptemberétől újra bevezetett az óvodai nevelő képzéssel.

A képzés során a résztvevők sokoldalú tapasztalatot szerezhetnek a gyermekek nevelésében, fejlesztésében, valamint az óvodai programok szervezésében és megvalósításában.

A tanulók eddigi visszajelzései alapján az óvodai nevelő képzési forma sikeres. Remélhetőleg ez a végső, 2026-ban történő megmérettetésre is igaz lesz.

A sikeres vizsgát teljesítők teljes értékű óvodai nevelőként részben megoldást jelentenek majd az országosan kialakult szakemberhiányra, betöltve az óvodapedagógusi munkakört, illetve lehetőségük lesz tanulmányaik folytatására, a felsőfokú óvodapedagógus végzettség megszerzésére.